Herkese Açık Wi-Fi Ağları

 


Günümüzde işletmeler tarafından herkese açık Wİ-Fİ hizmeti sağlamak artık standart bir hale gelmiştir.

Halka açık Wi-Fi ile modern yaşam içinde otobüste, okula veya işe giderken, havaalanında uçuşumuzu beklerken, ev ödevlerimizi yaparken veya bir kafede projelerimiz üzerinde çalışırken internete sürekli bir bağlantı haline geldi. Çeşitli şekillerde çevrimiçi iş yapıyor ve iletişim kuruyoruz. İş e-postalarımızı kontrol ediyor, arkadaşlarımızla sohbet ediyor hatta hizmet aracılığıyla çevrimiçi iş görüşmeleri yapıyoruz. Yurt dışındayken herkese açık Wİ-Fİ ile internete erişmek, uluslararası bir bağlantı için çok para harcamamak ya da uzaktayken çevrimdışı kalmamak için iyi bir yöntem olarak görünebilir.

Son istatistiklere göre, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'nde parklar, kütüphaneler, toplu taşıma ve tren istasyonları gibi halka açık yerlerde yaklaşık 410.000 halka açık Wi-Fi erişim noktası bulunmaktadır.

Herkese Açık Wi-Fi Kullanmanın Dezavantajları

Halka açık Wi-Fi'nin sunduğu birçok faydaya rağmen, onu kullanmamak veya kullanırken güvenli olmak için önlem almaya iten bazı dezavantajlar da vardır.

Herkese açık Wi-Fi kullandığınızda bu, kötü amaçlı yazılımlar, virüsler, bilgisayar korsanlığı ve diğer izinsiz giriş biçimleri gibi birçok siber tehdide karşı potansiyel olarak savunmasız olduğunuz anlamına gelir. Ayrıca siber suçluların sanal suçlar işlemesi ve internet kullanıcılarına zarar vermesi için bir fırsat sağlar. Sizin bağlandığınız Wİ-Fİ ağına aynı anda bir siber saldırganda bağlanmış olabilir.

Genel Wi-Fi Uyumluluğu

Hükümetler ve kuruluşlar, halka açık Wi-Fi erişim noktası sağlayıcılarının etkin noktaları güvenli tutmak amacıyla yasalara uyduklarından emin olmak için almaları gereken belirli önlemleri uygulamaya başladı. Örnekler arasında CIPA, IWF, GDPR, KVKK, 5651 vb. uyumlulukları sayılabilir Halka açık Wi-Fi sağlayıcılarının veri koruma ve DNS filtreleme gibi belirli önlemleri alması gerekmektedir.

Herkese Açık Wi-Fi Hizmeti Sağlayan İşletmeler İçin DNS Filtreleme Hizmeti

Güvenilir bir DNS filtreleme hizmetine sahip olmak, kötü amaçlı yazılım, fidye yazılımı, kimlik avı ve botnetler gibi siber tehditleri ağ cihazına ulaşmadan durdurarak genel Wi-Fi'nize ekstra bir koruma katmanı ekleyebilir. Ayrıca, ağınızın aile dostu olduğundan emin olmak için zararlı materyal, şiddet ve uyuşturucuyla ilgili içerik gibi istenmeyen içerikleri filtreleyebilirsiniz ve daha az şikâyet alırsınız. İnternet hızının yüksek kalması için Netflix, torrentler veya çok fazla bant genişliği tüketen diğer tarayıcılar gibi belirli web sitelerini engellemek de mümkündür. Bunlara ek olarak, ağınız üzerinden hangi web sitelerinin ziyaret edildiğini listeleyen canlı raporlar alabilir veya kontrol edebilirsiniz, böylece müşterilerinizin neyle ilgilendiğini takip edebilir ve onlara daha alakalı reklamlar gösterebilirsiniz.

Web filter için yararlanabileceğiniz çözümlere ait markalar aşağıda verildiği gibidir:

-FortiGate

-SafeDNS

-Kaspersky

-ManageEngine

-Sophos

-Eset vb.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

نموذج الاتصال

Sunucu Optimizasyon bilgisayar servis izmir bilgisayar servisi izmir asus servis izmir asus notebook servis izmir hp servisi izmir acer servisi izmir boşanma avukatı