SSID Tanımlanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

SSID (Service Set Identifier- Hizmet Seti Kimliği) kablosuz ağlara verilen isimdir. Kablosuz ev ağları veya bağlantı noktalarının (Hotspot) kimliğini tanımaya ve giriş yapmaya yardımcı olan isimlerdir. Belirlenen daha basit ve kişiye özel isimler ile birden fazla kablosuz ağın (Wi-Fi) çakışmasını önler ve ağ listesi arasında kolayca bulunabilmesi sağlayarak işleri kolaylaştırır.

 Wi-Fi adlarının her biri birer SSID’dir. Bir ağa, bir kez katıldığınızda cihazınız bu SSID hakkındaki verileri hafızasında saklar. Daha sonra tekrar bağlanmak istediğinizde ilgili SSID’nin kapsama alanı içerisindeyseniz otomatik olarak bağlantı gerçekleşir. Birçok cihaz SSID’leri kendi hafızasında tutar. Bir Wi-Fi ağına bağlandığınızda cihazınız o ağın SSID değeriyle birlikte parolasını da hafızasında tutar. Cihazınız, tekrardan bu ağın yanına geldiğinizi algıladığında kaydedilen SSID ve parolayı kullanarak sizi yormadan ağa bağlanabilir. Lakin bir bölgede aynı isme (SSID) sahip 2 Wi-Fi ağı varsa veya şifresi ve SSID’si bilinen bir başka ağ varsa cihazınızın daima öncelikli olarak sinyal alanı daha yüksek olana bağlanmaya çalışır.

Akıllı cihaz ve bilgisayarlar gibi Wi-Fi özelliğine sahip olan aygıtlarda Wi-Fi özelliğini çalıştırdığımızda, cihazlarımız etrafımızdaki katılabileceğimiz ağları tarar. Aslında ağların her birinin karmaşık bir cihaz kimliği adresi vardır ancak bu kafa karıştırıcı olacağından dolayı SSID değerlerini algılamaya çalışır.

Kablosuz ağ, bölgedeki kablosuz aygıtların bağlanabilmesi için bir SSID yayınlar. Bazen SSID güvenlik nedenleriyle yayınlanmaz. SSID’sini gizlediğinizde modeminiz Wi-Fi taraması yapan hiç kimse tarafından görülmez. Yalnızca SSID değerini bilen kullanıcılar bu ağa görüntüleyip ağa katılma isteği gönderebilir. SSID gizlenmiş bir Wi-Fi ağına katılmak isteyen kullanıcıların bir nevi iki tane parola bilmeleri gerekir. İlki SSID değerinin adı (izlenmiş kablosuz ağın  adı) diğeri ise kablosuz ağınız için atamış olduğunuz paroladır

SSID olarak bilinen Wifi ağ adınızı değiştirmek güvenlik için ilk adım olacaktır.  Çünkü genel olarak varsayılan SSID isimlerine kablosuz cihazların adı ve model numaraları yer almaktadır. SSID değeri büyük küçük harfe karşı duyarlıdır. Kablosuz bir ağ için SSID ataması yaparken bunu göz önünde bulundurmalı ve en fazla 32 karakter uzunluğunda bir SSID değeri kullanmalıdır. Yalnızca harf ve sayı kullanın; boşluk kullanmayın veya “!, @, #, $,?, *,” vb. gibi özel karakterler kullanmayın. SSID'niz bu karakter sınırının dışındaysa veya ağ adınızın başında veya sonunda bir boşluk varsa, bağlantı sorunlarınız olabilir.

Seçtiğiniz ağ adı hiçbir kişisel bilgiyi içermemelidir. Hayranı olduğunuz bir grup, şarkıcı ismi gibi SSID adları veya soyadınızın kullanılması önerilmemektedir. Çünkü birilerinin hedefi haline gelmeniz kolaylaşır. Ağınıza özgü ve yakındaki diğer ağlarla ya da karşılaşabileceğiniz diğer ağlarla paylaşılmayan bir ad seçmeniz önerilir.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

نموذج الاتصال

Sunucu Optimizasyon bilgisayar servis izmir bilgisayar servisi izmir asus servis izmir asus notebook servis izmir hp servisi izmir acer servisi izmir boşanma avukatı