Beamforming Nedir?

 


Beamforming terimi, bir kablosuz sinyali belirli bir alıcı cihaza yönlendirmenin bir yöntemini ifade eder.  Beamforming, sinyal iletimi veya alımı için sensör dizilerinde kullanılan bir sinyal işleme tekniğidir. Bu, dizideki elemanları, belirli açılardaki sinyallerin yapıcı girişim yaşadığı ve diğerlerinin yıkıcı girişim yaşadığı bir şekilde birleştirerek elde edilir. Beamforming, mekânsal seçicilik elde etmek için hem verici hem de alıcı uçlarda kullanılabilir. Çok yönlü bir alım/iletim ile karşılaştırıldığında iyileşme, alma/iletim kazancı (veya kaybı) olarak bilinir.

Kablosuz ağa bağlanmak isteyen cihaza göre antenler sinyal dağılımını değiştirir. Bu sayede ağ kapsama alanı, cihazların konumuna göre şekil değiştirir ve daha güçlü bir bağlantı sağlanır. Belirli bir yönde bir sinyal odaklanarak, beamforming bir alıcıya daha yüksek sinyal kalitesi sunar. Bu, bilginin daha hızlı ve daha doğru bir şekilde iletildiği anlamına gelir. Ayrıca, bu doğruluğa yayın gücünü artırmadan ulaşılabilir.

Beamforming, ağa bağlanan cihazın bulunduğu konumuna göre kablosuz sinyallerin o bölgede odaklanmasını sağlıyor, Ağa bağlı cihazlara bulundukları noktada maksimum bant genişliği ve kesintisiz kablosuz deneyimi sunmak için alıcının bulunduğu konuma doğru sinyal dağılımını şekillendiriyor.

Beamforming ile kablosuz ağda kesilme, yavaşlama gibi sorunlar ortadan kalkar. Beamforming teknolojisine sahip akıllı cihazlar, alıcınıza genel olarak kablosuz iletişimi geliştiren yüksek kaliteli bir sinyal sunabilmektedir. Kısacası cihazların maksimum kablosuz performansının, kapsama alanı içerisindeki tüm noktalarda ortaya çıkmasını sağlar. Ayrıca Beamforming radyo veya ses dalgaları için kullanılabilir.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

نموذج الاتصال

Sunucu Optimizasyon bilgisayar servis izmir bilgisayar servisi izmir asus servis izmir asus notebook servis izmir hp servisi izmir acer servisi izmir boşanma avukatı