Metasploit Framework Nedir? Nasıl Kullanılır?

 

metasploit framework

Metasploit Framework, hem ofansif hem de defansif güvenlikte kullanılan açık kaynaklı ve Ruby dili ile yazılmış bir  platformdur. Metaspolit Framework Kali Linux ile kurulu olarak gelmektedir. İstenirse Windows ve Mac versiyonları da kullanılabilir ama ayrıca kurulum gerektirmektedir. Metasploit Framework, sistemlerde bulunan açıkların tespit edilmesi, sömürülmesi ve sistemlere sızılması için gerekli araçları içinde barındıran bir yapıdır. İçerisinde exploitler,payloadlar,auxiliaryler ve encoderler vardır. Şimdi bu kavramlar nedir bakalım;

Exploit:  Sömürmek anlamına gelir. Sistemlerin zafiyetlerin yani  açıklarından yararlanarak sistemlere sızmayı sağlar.

Auxiliary: Sızma işleminden önce sistem hakkında bilgi toplamak için kullanılan yardımcı modüllerdir.

Payload: Sistemlere sızdıktan sonra  istediğimiz işleri (kamera görüntüsü alma,trojan yükleme vb.) yapmamızı sağlayan bileşendir.

Shellcode: Exploitin içinde bulunan zararlı kodlardır.

Encoder : Exploitlerin Antivirüs, IDS, IPS ve Firewall gibi güvenlik önlemlerini atlamasını sağlayan bileşendir.

Metasploit Framework kullanarak sadece Linux ve Windows hedef sistemlere nasıl sızılacağı anlatıyor olsak da Android, IOS gibi platformlar için de exploitler  Metasploit Framework içinde bulunmaktadır.

Metasploit Framework’ü çalıştırmak için Kali Linuxta soldaki görev çubuğundan simgesine tıklamak ya da konsolda msfconsole komutunu kullanmak yeterlidir.
kali panel

Program başladığında msf> konsol bizi karşılar.


metasploit

Metasploit Framework’ün sağlıklı başlayıp başlamadığını ve gerekli veri tabanı bağlantısını kontrol etmek için db_status komutunu yazıyoruz. Eğer postgresql connected to msf şeklinde bir çıktı aldıysak sorun yok demektir. Ayrıca msfupdate komutu ile Metasploit Framework’ü güncelleyebiliriz.

Metasploit Konsola Hakim Olma

Metasploit Framework’ü başlattıktan sonra karşımıza gelen konsolda komutlar girerek istediklerimizi gerçekleştireceğiz. Bunun için bu konsolu biraz tanıyalım.

help komutu ile yardım alabiliriz.

terminal

search komutu ile exploit, payload, vb arama yapabiliriz.

metasploit show

show komutu ile istediğimiz bileşenleri listeleyebiliriz. Örneğin show exploit ile Metasploit Framework içinde buluna tüm exploitler listelenirken, show options komutu ile exploit yada payloadın yapmamız gereken ayarları görüntülenir.

use komutu ile istenilen exploit ya da payload seçilmiş olur. Şekilde  ileride kullanımını göreceğimiz VSFTPD Backdoor exploitinin aranıp  ardından seçilmesi gösterilmiştir.

terminal linux

set komutu ile değişkenlere gerekli değerler atanır. Şekilde az önce seçilen exploitin gerekli ayarları görüntülenmiş ve ardından gerekli değerler atanmıştır. Unset komutu ile atanan değerler iptal edilebilir.

backdoor

Son olarak exploit veya run komutu ile seçilen exploit veya payload uygulanır.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

نموذج الاتصال

Sunucu Optimizasyon bilgisayar servis izmir bilgisayar servisi izmir asus servis izmir asus notebook servis izmir hp servisi izmir acer servisi izmir boşanma avukatı