Telefon dinlemenin kısa tarihi: Dinlemeden nasıl korunabiliriz?

 Bir dijital gizlilik araştırmacısı ve aktivist olan Christopher Soghoian, bu sene Mart ayında yaptığı TEDTalks konuşmasında hükümetlerin, istihbarat servislerinin ve hackerların cebimizdeki telefonlardan özel hayatımıza nasıl sızabildiğini ve bu izlenmeden korunmanın yollarını anlatıyor. Hack teknolojileri ve hükümetlerin dinleme ve izleme pratikleri üzerine araştırmalar yapan Soghoian, aynı zamanda Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’nde baş teknoloji uzmanı olarak çalışıyor.

Soghoian konuşmasına, telefon şirketlerinin yüz yılı aşkın süredir hükümetlere nasıl telekulak desteği sağladığını anlatmakla başlıyor. Eskiden manuel olarak yapılan dinlemeler, bilgisayarların hayatımıza girmesinden sonra daha sistematik bir hale geliyor. Telefon şirketlerinin ağlarına dinleme sistemleri oluşturduğundan bahseden Soghoian, iletişim şebekelerinin telefonlarımıza ve diğer cihazlarımıza bağlandığını ve bu bağlantının tek bir açıklaması olduğunu söylüyor: hükümetler, istihbarat servisleri, hackerlar, bir dolandırıcı ya da sapık sizi dinliyor olabilir!

Hangi uygulamalar güvenli?

Silikon Vadisi’nde kurulmuş şirketler dışındaki telefon şirketleri bu telekulak destek sistemlerini aktif olarak kullanıyor fakat Silikon Vadisi şirketleri kendi cihazları için dinleme ve izlemeyi zorlaştıran şifreleme sistemleri geliştirmiş. Soghoian bu konuda Apple ve WhatsApp gibi şirket ve uygulamaların güvenilir olduğunu belirtiyor. Örnek olarak, iki iPhone arası iletişimi sağlayan iMessage ya da Facetime gibi uygulamaların izlenme ve dinlenmeye karşı güçlü şifrelemelerle korunduğunu ve gönderilen mesajların ya da görüntülü konuşmaların kolayca dinlenemediğini belirtiyor. Aynı durum şu an milyonlarca insanın kişisel konuşmalarını içeren WhatsApp için de geçerli.Şifreleme Sistemleri yararlı mı?

Hükümetlerin bu şifreleme sistemlerinden pek de hoşnut olmadığını belirten Soghoian, iletişim şirketlerinin şifrelemeyi demokratikleştirdiğini ve cihazlarla beraber artık ‘varsayılan’ olarak gelen bu şifrelerin insanların kişisel hayatlarını koruduğunu belirtiyor. Şifrelemelerin suçluların ya da ulusal güvenliği tehdit eden hackerların yakalanmasını zorlaştıran bir sistem olduğunu fakat aksi halde de herkesin konuşmalarının herkes tarafından izlenebileceği bir dünyada yaşıyor olacağımızı söylüyor.

Eğer bir cihaza ya da bir iletişim ağına sızabilmenin bir yolu varsa, bu açıktan kimin sızabileceğini kontrol etmenin bir yolu olmadığını belirten Soghoian, bu nedenle iletişim ağlarının güvenlik altına alınıp korunmasının özel hayatın gizliliği açısından en iyi yol olduğunu açıklıyor. Konuşmasının sonunda da bize çok açık bir mesaj veriyor: telefon konuşmalarınız ve mesajlarınızın gizliliği için güvenli iletişim araçlarını kullanın.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

نموذج الاتصال

Sunucu Optimizasyon bilgisayar servis izmir bilgisayar servisi izmir asus servis izmir asus notebook servis izmir hp servisi izmir acer servisi izmir boşanma avukatı