Hackerlar: İnternet’in Bağışıklık Sistemi

 Geçtiğimiz günlerde siber güvenlik uzmanı Keren Elazari tarafından hackerlar ve internet güvenliği konulu bir sunum TED Talks’ta gerçekleştirildi. Hackerlar: İnternet’in Bağışıklık Sistemibaşlığını taşıyan sunumda Elazari, hackerların internetin gelişmesine, evrimleşmesine ve çok daha güvenli bir yer haline gelmesine yol açtıklarını ve bu açıdan onlara ihtiyaç duyduğumuzu anlatıyor. Konuşmasına, ünlü hacker Barnaby Jack’in öyküsü ile başlayan Elazari, Jack’in felsefesini açıklıyor:

“Bazen çözüm üretebilmek için, bir tehditi hayata geçirmelisiniz.”

Elazari, tam da bu noktada, hackerlara ihtiyacımız olduğunu, ve hackerların bilgi çağının bağışıklık sistemi olduklarını vurguluyor. Bazen çözüm bulabilmek için insan vücudunu hasta edebilen mikropların uzun vadede bağışıklık sistemini güçlendirerek, hayati bir fonksiyonu yerine getirdiklerini belirtip, hackerların da siberalan için benzer bir rolü olduğunu anlatıyor. Elazari’ye göre, kötü niyetli hackerların varlığı tabi ki reddedilemez, ancak bir çok hacker da, güvenlik açıklarını göstererek, bunların düzeltilmesini sağlıyor. Buna örnek olarak da, modemlerdeki bir sistem açığını kullanarak, kullanıcıların dosyalarına erişim sağlayıp, bilgisayarlarına

“Sisteminizde bir açık var, Asus yönlendiricinize dünyada internet bağlantısı olan herkes tarafından erişim sağlanabilir. Çözüm olarak FTP ve AiCloud özelliklerini acilen kapatınız.”

şeklinde bir not bırakan hacker grubunu veriyor. Devletlerin ve özel sektörün, internetin kontrolünü sağlamak amacıyla sürdürdükleri mücadelede, Elazari’ye göre, hackerler bir cepheyi daha temsil ediyor. Diğer bir deyişle, kendi özgürlüklerinden olmak pahasına, internet özgürlüğünü ve halkın çıkarlarını savunmaya çalışan bir hareket olabilir. Elazari bu tip hackerların hedefinin, kullanıcıların parası, belgeleri, veya kişisel bilgileri değil, ilgileri olduğunun altını çiziyor. Konuşmasının ilerleyen kısımlarında, Arap Baharı sırasında internet bağlantısının kesilmeye çalışılması ve bunun neticesinde, halk hareketinin bulduğu çözümleri anlatan Elazari, hackerların sosyal, bireysel, siyasi ve hukuki haklar için mücadele verdiklerine değiniyor. Konuşma, hackerların 21. Yüzyılda nasıl bir rolü olacağı konusuna bambaşka bir bakış açısı getirme açısında oldukça önemli gözüküyor.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

نموذج الاتصال

Sunucu Optimizasyon bilgisayar servis izmir bilgisayar servisi izmir asus servis izmir asus notebook servis izmir hp servisi izmir acer servisi izmir boşanma avukatı